Útmutató a nemi úton terjedhető betegségek teljeskörű kivizsgáltatásához

Szexuális úton terjedő betegségek teljeskörű szűréséhez adott infirmáció, STD szűrés menete, helyszínei, módjai, tapasztalatok átadása, STD betegségek leírásai, öntesztek, megelőzésről információk, intim higiénia, vérvizsgálat mikrobiológiai PCR

I. Hölgyek intim egészségéről alapinformációk kezdőknek

 

Általános iskolából emlékszünk a grafikonokra, melyekről az egyes tűrőlépessége olvasható le, azaz hogy myilen környezeti viszonyok közt (pl. hőmérséklet) maradnak életben. Tágtűrésűeknek neveztük azokat az élőlényeket, melyek nagy hőmérsékleti ingadozáson is képesek voltak életben maradni. Link: http://hu.wikipedia.org/wiki/T%C5%B1r%C5%91k%C3%A9pess%C3%A9g 

Az emberi testben és felszínén számtalan mikroorganizmus él szimbiózisban.

Megfázás biológiája: pl. focizás közbeni kimelegedés következménye lehet, amikor is a testben és a test felszínén szimbiózisban élő fajok egyike nagy létszámban elpusztul. Ekkor a többi elszaporodik, és ezt a szervezet (az elszaporodott élőlények általi) fertőzésként éli meg, s legyengül, egészen addig, míg a szimbiózist vissza nem sikerül állítani.

Nincs ez máshogy a hüvelyben sem: Az emberi testben 2 ugyanolyan erős baktériumflóra van, ami az immunrendszer bázisa: a bélflóra, és a hüvelyflóra. Link: http://www.ideal.hu/component/content/article/5739-a-mikroflora-elhelyezkedese-osszetetele-es-jelentosege-az-emberi-szervezet-f

Immunrendszerünk, emésztőrendszerünk, egész szervezetünk egészségének központja a bélflóra.

Hölgyek intim egészsége a hüvelyflóra egyensúlyán múlik, melyet erősen befolyásol a bélflóra egyensúlya két okból: 1. az egyes szervek - a hasban - bár elhatárolódnak egymástól, a faluk nem szigetel maximálisan, és egymással érintkeznek, így az alhasban a bél és a női szervek is; 2. az immunrendszert a bélflóra alkotja méretéből adódóan hangsúlyosabban, mint a hüvelyflóra, ennek alárendeltjeként működik a hüvelyflóra.

A hüvely – mint minden más testnyílás – tisztítja önmagát. Ezt a funkciót a(z egyébként többfunkciós) hüvelyváladék látja el.

 

A hüvelyflóra egyensúlyi állapotakor a hüvelyváladék PH-ja 3,8 és 4,5 között van. (Ekkor a hüvely és általa a belső szervek védelmét a hüvelyváladék savas kémhatása optimálisan biztosítja.) Ha 4,5 fölé kerül, bakteriális, ha 3,8 alá, gombás megbetegedésre következtethetünk.

Hölgyek (kislányok) első intim megbetegedése leggyakrabban (felsőlégúti megbetegedésre adott) antibiotikum-szedés következményeként alakul ki, mely elmozdítja a hüvelyösszetételt a gombásodás irányába. Ha ez a 3,8-es PH szintje alá csökken, akkor a szervezet nem képes önállóan helyreállítani az optimális hüvelyflórát, és (akár házilagos) rásegítés, kezelés szükséges. Természetesen az immunrendszer egy bizonyos szintig képes kompenzálni. Gyakori első megbetegedés még a felfázás, ami elsősorban húgyúti megbetegedés, de a 2-t a közgondolkodás sokszor tévesen választja ketté, hiszen közvetlenül egymás mellett van a két szerv (kiválasztó szervrendszer, húgyhólyag, női nemi szervek), amint a húgycső és a hüvely is. Urológián ugyanúgy gondot szokás fordítani a hüvely egészségére, mint a húgyúti egészségre, hiszen a kettő – idővel – törvényszerűen átfertőzi egymást.

A kerületi szakrendelőnkben rendszeresen kötöttek ki a nőgyógyászaton félrekezelt/ki nem kezelt páciensek az urológián (annak idején, amikor én is…), ahol meggyógyították az intim fertőző betegségeiket is.

(Miért fáznak fel a lányok? Ellentétben a fiúkkal, 2-3 cm hosszú a húgycsövük, aminek pont az egyik végére ülnek rá, ha ülnek, innentől ld. a már korábban mondottakat a testnyílások védelméről és a megfázásról. Tehát a fiúkhoz képesti jókora anatómiai hátrányról van szó, ami a húgyúti védettséget és az alhas nyitottságát (a hüvely közvetlen bejárat a legtöbb létfontosságú belső szervhez) illeti. Így lányok esetében egyetlen hideg éjszakai sátrazás élethosszig tartó betegeskedést és meddőséget jelenthet.)

 

Egy intim megbetegedés tehát lehet „belső eredetű” – kórokozó, hüvelynyíláson át bejutott fertőzés nélküli - is.

Kívülről érkező megfertőződés (kórokozó elkapása) kétféle lehet.

  1. testen kívülről elkapott (zárt hüvelybemenetre kívülről rákerült kórokozó) – Jellegzetesen: uszodában, közös zuhanyzóban, idegen WC-n, bugyi nélkül (vagy csupasz combbal bugyiban, különösen tangában) közterületen (járművön) leülni. Az intim szőrzet is a kórokozók felfogását szolgálja értelemszerűen, ahogyan a szemöldök és szempilla is a szem védelmét szolgálja, tehát ennek hiánya egészségi kockázatot jelent – a szőrtelenítéshez használt kemikáliák fokozott jelenléte a hüvelybemenetnél pedig a hüvely-PH-t gyengítik, ezért a szőrtelenítés krémmel vagy borotvával kétszeres kockázat az intim egészségre.
  2. nemi úton elkapott (hüvely belső felére és méhnyakra került, valamint ezek mélyebb hámrétegeibe bedörzsölt kórokozók - kórházban, rendelőben vizsgálóeszközök által is elkapható bármi.)

A kettő súlyossága közti különbség nyilvánvaló, az 1. könnyebben kezelhető, helyi kezelés (kenőcs, hüvelytabletta, hüvelyöblítés, ülőfürdő, gyógytea, probiotikumok szedése) önmagában elég lehet, míg a 2. tipusnál csak szájon át szedett gyógyszerek segítenek, hiszen a belső szerveket is automatikusan érinti a betegség, valamint a kórokozó a véráramba is bekerül.

Ezért önmagunk védelmében is fontos, hogy ha bármi rendellenességet észlelünk magunkon, ne éljünk nemi életet, hiszen a meglévő betegségünket súlyosbítjuk vele (bedörzsölés, mélyebbre juttatás).

(Fiúknak: A hüvelyben nincs bőr, nincs külső védelmi vonal, tehát ez egy belső szerv, ami közvetlenül a hasüregbe vezet a többi, életfenntartó belső szervhez és a véráramhoz, ezért a kockázatok és következmények szempontjából aktusnál a nő 4-szer veszélyeztetettebb, ezért ügyeljetek az alapos kézmosásra, tiszta helyszínre és az intim higiéniátokra, teljes egészségi állapototokra. Esetleges házon kívüli együttléthez is vigyetek legalább vizet kézmosáshoz és/vagy nedves törlőkendőt, ún. hűsi kendőt, stb.)

 

Míg az ember nemi életnek közelébe sem kerül, illetve amíg nemi kapcsolatrendszere benne marad abban a körben, ahol mindenki élete első-második szerelmi kapcsolatát éli, ennyi információ elég is az intim egészségről. (Szerencsésebbeknek életük végéig is.)

Panasz esetén a diagnózis is korlátozódhat a III. számú menüpontban felsorolt „öntesztek”-re – az alapos ok nélküli hüvelyfeltáró vizsgálatokat elkerülendő, mely sokszor többet árt, mint használ. (x)

Mígnem….

…. tudtoddal vagy tudtodon kívül valakidnek a mostani vagy volt valakije már nem ebből a korlátozott partneri körből való …..

 

 

(x) Van egy általános orvosi elv, amit Magyarországon nemigen tartanak be: "Hagyd békén a hüvelyt!"
Mérlegelni kell a betegségnek kitettség kockázata és a vizsgálat kockázata között. Próbáljunk egyensúlyt teremteni az egészségi aggodalmak és a vizsgálatok kíméletessége között!

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 3
Heti: 16
Havi: 10
Össz.: 17 248

Látogatottság növelés
Oldal: I. Hölgyek intim egészségéről alapinformációk kezdőknek
Útmutató a nemi úton terjedhető betegségek teljeskörű kivizsgáltatásához - © 2008 - 2024 - stdinfo.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »